Čistírna DAMBA

  

Část 3. Komplexní čistírna splaškových  odpadních vod «DAMBA»

(Tyto čistírny se vyrábějí ve Francii, Litvě a v Rusku).

3.1 Použití

Komplexní čistírna dešťových odpadních vod «DAMBA» je určena pro jímání dešťových ploch z povrchů a pro čištění vody od detergentů, ropných látek, tuků a olejů. Vyčištěnou vodu systémem technologie DAMBA je možné vypouštět do městské kanalizace nebo volně do přírody. Parametry vyčištěné vody a následné využití závisí na koncentraci nečistot vstupní vody a také charakteru nečistot ve vodě..

Stanice DAMBA je výsledkem vývoje a následné výroby ve společnosti «ПОЛИХИМ» a je vyroben z polyetylénu ГОСТ 16338-85.

 

3.2 technické parametry stanice DAMBA

 

Výkon, l/sek.

10,0

20,0

40,0

60,0

Průměr vnitřní /venkovní , mm

205/225

285/315

360/400

506/560

 

 

 

 

 

Výška hвх, mm

2050

2058

2010

1935

Výška hвых, mm

1550

1588

1510

1435

Délka  L, мм

4440

7440

11000

14000

Výška H (bez výšky technických šachet), mm

2545

Vnitřní průměr technické šachty d1, mm

600

Vnitřní průměr velké technické šachty s žebříkem d2, mm

800

Hmotnost prázného aparátu, kg

1800

2800

3600

4400

Hmotnost s náplní, kg

4000

7000

9500

10500

Pracovní hmotnost , kg

14000

26000

38500

48500

 

Npr- projektovaná výška, stanoví se při projekci..

hвх, hвых – výška od spodku stanice DAMBA do vnitřního průměru vstupní a výstupní roury – orientačně.

 

Obr.3. Technologické schéma stanice. (Je uveden v příloze)

1 – těleso čistírny; 1.1 – usazovací sekce; 1.2 – filtrační sekce; 1.2.1 – mechanická náplň filtrační sekce; 1.2.2 – sorpční náplň filtrační sekce. 1.2.3 – mřížka; 1.3 – vnitřní přepážka; 1.4 – blok jemného lože;1.5 – mříž pro zachycení velkých částic; 1.6 – technologický průlez; 1.7 – rozptylovač; 2 – velká technická šachta s žebříkem; 3  – technická šachta; 4 – vstupní hrdlo; 5 – výstupní hrdlo; 6 – poklop velké technické šachty;. 7 – poklop na technické šachtě s větracím otvorem; 8 – přepravní pás.

3.3 Efektivita čištění

 

Název ukazatele

Požadavky na vstupní vodu

Parametry vyčištěné vody

 

Koncentrace při vypouštění do městské kanalizace mg/l

Koncentracepři vypouštění do přírody a zásobníků mg/l

Koncentrace při vypouštění do městské kanalizace mg/l

Koncentrace při vypouštění do městské kanalizace mg/l

Nerozpuštěné látky

max 500

10,0

Ropné látky

max 200

max 100

0,5÷0,7

max 0,05

 

3.4 Princip činnosti (viz obr.3)

Princip činnosti stanice DAMBA je založen na využití mechanických a fyzikálně-chemických metod čištění odpadních vod. Mechanické metody jsou použity pro odstranění disperzních látek. Na základě první mechanické metody je nátok vody pod vlivem gravitačních sil ve volném objemu a zmenšení rychlosti postupující odpadní vody.  Přitom příměsi ve vodě pomalu sedají ke dnu , kdežto ropné látky, tuky, oleje a další nečistoty s menší měrnou hmotností se vyplavují na povrch. Druhý mechanický způsob je využitý při filtraci vody přes vrstvu náplně pod vlivem rozdílů tlaků po obou stranách vrstvy náplně. Fyzikálně-chemické procesy jsou uplatněny na základě adsorpce nečistot aktivním uhlím, emulgovaným ropným látkám a detergentů.

            Stanice DAMBA v sobě spojuje v jednom plášti dvě sekce: sekci čištění odpadních vod pod vlivem gravitačních sil (usazovací sekce) a sekci filtračního  průchodu vody přes kombinovanou náplň, spojující jak mechanickou očistu (sintepon – umělá vlákna, zeolit*), tak také sorpční čištění (aktivní uhlí značky MDU-2A). V usazovací sekci dochází k usazení těžších a větších částic obsažených v odpadní vodě (od 0,15-0,2 mm a větší)  ~ 59% z celkového množství obsažených nečistot a ropných látek. Pro usnadnění uvedení do činnosti je sekce filtrace rozdělena do jednotlivých bloků. Ve filtrační sekci přes mechanickou náplň dochází k očištění vody od mechanických nečistot a nerozpustných látek, včetně abrazivních a ropných produktů po opalescenci. Při filtraci přes sorpční náplň dochází k základnímu očištění vody od jemně disperzních nečistot, ropných látek a detergentů.

*Zeolit je krystalický hydratovaný alumosilikát alkalických kovů a kovů alkalických zemin. Jedinečnost spočívá v tom, že prostorové uspořádání atomů vytváří kanálky a dutiny konstantních rozměrů. V těchto kanálcích se mohou zachytávat látky tuhého, kapalného a plynného skupenství. Některé kationty nejsou ve struktuře zeolitu pevně vázány a mohou být za určitých podmínek vyměňovány za jiné. Zeolit je proto hojně využíván v iontově-výměnných procesech.

3.5 Montáž

Stanici DAMBA je nutné uložit na rovnou betonovou desku tloušťky minimálně 150 mm a délky, rovnající se délce stanice DAMBA. Šířka betonového základu musí být minimálně o 400 mm širší, než je šířka stanice DAMBA. Pokud není zem pod betonovou deskou dostatečně pevná, je lépe rozšířit základ nebo udělat tlustší betonovou desku.

Po zhotovení betonového fundamentu je nutné vytvořit na budoucím stanovišti stanice Damba písčitou plochu o tloušťce 150-200 mm a na tuto plochu bude uložena stanice DAMBA. Písem by měl být jemné frakce, bez kamínků. Je zakázáno ukládat stanici DAMBA na tvrdý povrch, nebo opírat stanici DAMBA o jiný tvrdý objekt. Do betonového základu se ustaví kotevní šrouby nebo pomůcka pro uchycení kotevních pásů.

Stanice DAMBA se kotví k betonovému fundamentu kotevními šrouby M20 pomocí upevňovacích pásů. Pásy musí obepínat stanici DAMBA tak, aby nemohly sklouznout ze zařízení. Zároveň utahovat kotvící pásy opatrně tak, aby nedeformovaly těleso stanice. Pak se zařízení DAMBA obsype pískem do 150 mm výšky pod výstupní rouru . Postupně při obsypávání pískem je po vrstvách 150 mm důležité prolévaní písku vodou. Písek je potřeba pečlivě pěchovat po jednotlivých vrstvách. Zásyp je nutno udělat tak pevný, aby byl min.1500 kg/m3. Naplňování stanice DAMBA vodou se děje paralelně se zasypáváním stanice. Tento způsob pak pomůže snadno spojit vstupní rouru s kanalizací a výstupní s rourou odvodu vody.

Výkopová jáma pro stanici DAMBA se zaplní vrstvami 150 mm až do konečné výšky podle projektu. Po uložení stanice DAMBA musí technické šachty převyšovat okolní krajinu o 50-70 mm, v případě neobydlených části je výška nad zemí cca 200 mm.

V případě uložení stanice DAMBA v prostoru vozovky, musí být stanice opatřena ochranou bednou, v jejíž stěnách se vytvoří otvory pro vstupní a výstupní potrubí. Po zásypu se ochranná bedna překryje železobetonovými deskami a v prostoru technických šachet stanice DAMBA se vytvoří železobetonové šachty s litinovými límci. Límce se vytvoří ve stejné úrovni jako je vozovka.

3.6 Obsluha a uvedení do provozu

Při výměně náplně ve filtrační sekci je vhodné umýt dno stanice DAMBA čistou tlakovou vodou od prostoru u výstupní roury a pokračovat směrem k přepážce.

Pravidelně (nejlépe při výměně náplně) je doporučeno očistit dno stanice DAMBA od nánosů a kalu. Pro toto čištění se doporučuje využívat technickou šachtu 3. Periodika čištění závisí na stupni znečištění očišťované vody.

 

3.7 Periodika výměny filtrační náplně a využití očištěné vody

Výměnu mechanické náplně je potřeba provádět nejméně 1 x za rok.

Je doporučeno předávat použitou náplň na reaktivaci do společnosti ООО НПП «ПОЛИХИМ» nejméně 1x za rok.

Při stupni zanešení sorbetu aktivního uhlí ropnými látkami tak, že převyšuje obsah ropných látek 15% váhy sorbetu, tento sorbent je považován za odpad V třídy a jako takový se vyváži na skládku odpadů. V případě nižšího zanešení sorbetu ropnými látkami  jak 15% z celkové váhy sorbetu, je doporučena jeho reaktivace ve společnosti ООО НПП «ПОЛИХИМ».

 

Čistírny DAMBA.pdf (102,8 kB)

https://www.board.com.ua/va1043409922.html


iframe width="88" height="31" scrolling="no" frameborder="no" src="https://www.vcela.net/popup.php?id_stranka=23352&banner=88x31_1">